fotka
Poslední víkend v červnu se konalo na veslařské dráze v Račicích u Roudnice mistrovství České republiky ve veslování žactva , dorostu a seniorů do 23 let. Pro mladé otrokovické veslaře bylo toto mistrovství vyvrcholením jejich celoroční přípravy a znamenalo potvrzení jejich výkonů v průběhu sezony. Veslaři dosáhli celou řadu úspěšných umístění a přivezli z Račic jednu zlatou medaili, 5x stříbrné a 3x bronzové medaile Navíc se 5x umístili na bodovaných čtvrtých až šestých místech . Závody probíhaly za značného vedra, ale současně za relativně klidného a tím i regulérního počasí. Noční bouřka z pátku na sobotu přinesla silný vítr, naštěstí se podařilo včas zajistit lodě na pevných stojanech, takže nedošlo k žádnému poškození lodí. Na vítězství dosáhli bratří Adam a Jakub Atarsiovi v kategorii mužů do 23 let a to na dvojskifu lehké váhy. Jejich vítězství bylo přesvědčivé – dráhu 2000m ujeli v čase 7:01,37 min., soupeře nechali za sebou o 10, resp.20 vteřin. Ve druhé disciplině v závodě čtyřek párových jeli proti soupeřům z kategorie těžkých vah – zde dojeli na třetím místě . Trenérkou této posádky je Zuzana Atarsia, která s posádkou dvojskifu pojede na mistr.světa , které se uskuteční 14.-15 července v Trakai v Litvě. Cenné stříbrné medaile vybojovali po vyrovnaném souboji s representační českou posádkou dorostenci Martin Svízela a Jan Solař , kteří na trati 1500m dojeli v čase 5:03,1 pouze 1,5 vteř. za vítězem. Stejně tak na druhém místě dojeli na čtyřce párové , kde startovali společně s veslaři z Děčína a Lysé n.L. I tuto posádku trénuje Z.Atarsia. Další stříbrnou medaili vybojoval na skifu mladší žák Radim Hladík – v nejvyrovnanějším závodě dne rozhodla o umístění cílová kamera, dle které byl v cíli náš veslař na druhém místě.o pouhou 1 desetinu vteřiny za borcem ze Slavie Praha. Vítěz dosáhl času 4:29,7 min., náš Hladík měl čas 4:29.8 vteř. Náš veslař se podílel ještě na další stříbrné medaili v závodě párových čtyřek žáků mladších, kde startoval ve společenství moravských klubů. Posádka dojela na druhém místě opět za lodí Slavie Praha v čase o 3 vteřiny pomalejším než vítěz. Bronzové medaile vybojovala posádka starších žáků na čtyřce kormidelníkem – posádka jela v sestavě Petr Skalník, Jan Šamánek, Filip Novotný, Vojta Nájemník a kormidelník Robert Janda. Byl to již tradičně jeden z nejvyrovnanějších závodů, kde první čtyři lodě dojely v rozmezí 4 vteřin. Vítězství vybojovala hodonínská posádka o vteřinu před lodí pražského Smíchova a o 3 vteřiny před naší posádkou. Tato posádka získala ještě 5.místo v soutěži párových čtyřek, kdy opět se jednalo vyrovnaný souboj všech 6 lodí ve finále. Trenérkou této posádky je Markéta Solařová – současně je i trenérkou starších žaček, které rovněž bojovaly o medaile. Bronzovou medaili vybojovala skifařka Valentýna Solařová , na čtvrtém místě dojela párová čtyřka v sestavě Barbora Gajdůšková, Valentýna Solařová, E.Homzová a P.Flamíková, kormidloval opět R.Janda. Bronzovou medaili si vybojoval ještě Radim Húsek ve společné posádce dorostenců na čtyřce s kormidelníkem. Další bronzovou medaili vybojovala skifařka Lenka Omelková, která v kategorii starších žaček obsadila ve finále 3.místo za soupeřkami ze Smíchova a Lysé n.L. Čtvrté místo si vybojovala párová čtyřka mladších žaček , která jela v sestavě Lenka Omelková, Adriana Hrubanová, Lucie Skopalíková , Klára Húsková a kormidelnice Sandra Šarová. Trenérkami těchto děvčat jsou Helena Kubíčková a Zuzana Mikesková. 6.místo ve finále A obsadila párová čtyřka dorostenek Pavelková J, Svobodová M., Valentová G. Hlaváčová K. Několik posádek se ještě probojovalo do finále B, kde se bojovalo o umístění na 7. až 12.místě. Zde bojovali na skifech A.Hrubanová, R.Kočař, B.Gajdůšková, na dvojskifech se probojovaly do finále B ještě dvojskif mladších žaček Skopalíková a Húsková, dvojskif dorostenek Hradilíková P. a Svobodová M., Mládež bude mít nyní až do polovina srpna prázdniny, kdy budou mít možnost sledovat vystoupení veslařů na olympijských hrách, kde by ti nejlepší měli dosáhnout na olympijské medaile. Podzimní část přípravy zahájí současně s koncem olympiády ve středu 8.srpna a současně zvou mezi sebe i všechny nové zájemce o veslařský sport. Poslední dva týdny v srpnu je nejvhodnější doba pro výuku nových zájemců o veslování , kteří by měli mít alespoň 10 let a měli by alespoň trochu umět plavat. Na loděnici u Moravy je budou očekávat trenéři denně ve všední dny od 16 hod. Jiří Kubíček fotogalerii(141 fotek) najdete na : http:/micro.rajce.idnes.cz/MCR_Zactva._dorostu_a_U23_2012_Racice autor Z.Mikesková