Veslaři v květnu bojovali na domácích i zahraničních vodách. Měsíc duben a květen jsou pro veslaře obdobím intenzivní přípravy včetně řady závodů doma i v zahraničí. Letošní jarní počasí je obzvláště nepříznivé – časté deště , chladno a vítr omezují jak přípravu na vodě, tak i závody, které zvláště na velkých plochách přehrad a jezer byly mimořádnou zkouškou odolnosti veslařů. První prověrka výkonnosti a současně vyzkoušení nových posádek se uskutečnilo již 13.dubna na brněnské přehradě. Dobrou výkonnost ukázali starší žáci i starší žačky , kteří se umístili většinou na 2. a 3.místě, stejně tak dobře zajeli i dorostenci na dvojskifu a párové čtyřce. Na závodech v Brně nestartovaly naše nejlepší posádky, které startovaly o 14 dní později na kontrolních závodech české reprezentace v Račicích, kde se bojovalo o nominace na závody CEFTA (dorost) a o účast na nominačních závodech juniorů v Mnichově. Výborně zde zajel na skifu dorostenec Solař Jan, který svůj závod bezpečně vyhrál a získal tím právo startovat v Piešťanech za Českou republiku na soutěži CEFTA (závody středoevropských států). Velmi dobře si vedli i junioři Omelka M. a Šágr J., kteří v závodě dvojek bez kormidelníka obsadili 4.místo, když od pražské posádky na 3.místě je v cíli dělilo 10 cm(!). Smůlu měla druhá naše posádka Vodinský J. a Svoboda T., kteří v opravné jízdě přijeli pozdě na start a tím nemohli startovat ve finále, i když jejich časy z rozjížděk tomu napovídaly. Ve finále B pak startovali ještě juniorský skifař Svízela Martin a skifař mužů lehké váhy Atarsia J. Vzhledem k dobrým výkonům juniorů jsme požádali, aby na nominační regatě v Mnichově mohla startovat i naše posádka na čtyřce bez kormidelníka. Regata se konala 3.-5. května a naše posádka v sestavě Omelka M., Šágr J., Vodinský J., Svoboda T: dojela bohužel o 1,5 vteřiny za pražskou posádkou na 2.místě, což ji připravilo o start na ME , které se konalo 26.května v Minsku. Pražská posádka zde dojela na 4.místě o 2 vteř. za třetí lodí z Polska. Na další závody do zahraničí na Slovensko do Piešťan odjela kompletní otrokovická výprava včetně všech žáků a žákyň. V pátek se na přehradním jezeru Slňava uskutečnila mezinárodní soutěž CEFTA, kde českou republiku reprezentoval Jan Solař a po velkém boji se soupeři a vlnami obsadil cenné 2. místo za reprezentantem Maďarska. V soboru a v neděli se pak za účasti moravských a slovenských veslařů a velké výpravy žákovských posádek z Maďarska a Rakouska uskutečnila Piešťanská regata , kde si naši veslaři vyzkoušeli, jak se jezdí ve vlnách. Opět si dobře vedli žákovští skifaři Hladík a Martínek, kteří své jízdy vyhráli, na druhém místě dojeli ml.žák Kočař, starší žačky Omelková L. a Solařová, ml.žačka Kovářová a párová čtyřka st.žaček. Bohužel vzhledem k vytrvalému dešti se závody musely ukončit již v neděli v poledne, takže někteří závodníci své závody již nemohli jet. Další květnové závody se uskutečnily na brněnské přehradě ve dnech 18.-19.května – Mezinárodní regata mládeže za účasti německých a rakouských posádek . Podmínky pro závodění byly opět kruté , neboť vítr zvedal takové vlny, že řada lodí se potopila a do cíle dojížděly jen posádky, které měly lodě stavěné pro tyto podmínky. Výborně si vedli naši junioři na čtyřce bez k., kteří zvítězili o 10 vteř. před německou lodí a výborně jel i dorostenecký skifař J.Solař, který dojel na 2.místě za německým závodníkem . Dvojka juniorek Polášková, Šarová předvedla také vynikající výkon a skončila na bronzovém stupni. Svoji formu si na zahraničních závodech ověřoval i dvojskif mužů LV , bratři Atarsia Adam a Jakub. Na prvním startu ve slovinském Zagrebu postoupili do finále A, ale jejich start narušily zdravotní potíže Adama, kterému se posunul obratel a tak museli start ve finále vzdát. Na další zahraniční start cestovali společně s českou representací do německého Essenu . I zde byly bohužel podmínky pro závodění stejné jako v Brně – silný boční protivítr vytvářel na části trati velké vlny a protože německý pořadatel posádky nasazoval na start do dráh dle svých potřeb, ocitla se naše posádka na dráze s největším protivětrem a největšíma vlnami. Poslední květnový víkend byl vůči veslařům již trochu milosrdnější a tak závody v Hodoníně absolvovali na řece Moravě bez problémů i ti nejmladší 11letí závodníci. Účast otrokovických veslařů byla však ohrožena, neboť 3 dny před závody se porouchal motor jejich oddílového postaršího autobusu – podařilo se však díky pochopení ředitele Dopravního podniku Zlín zajistit jejich autobus a tak do Hodonína mohla přijet celá 40 členná výprava otrokovických veslařů. V konkurenci veslařů z Moravy, Slovenska a tentokrát také velké výpravy z Mělníka získali otrokovičtí veslaři během dvou dnů řadu výborných umístění a noví veslaři získali cenné zkušenosti z veslařských soubojů. Slibný výkon ukázala vítězná párová čtyřka dorostenců , která jela v sestavě Skalník, Šamánek, Novotný a Húsek, opět jeli dobře žákovští skifaři. Po těchto závodech už čekají veslaře jen závody osmiveslic na pražských Primátorkách a pak přijdou na řadu mistrovské závody - Mistrovstvím Moravy .a Mistrovství ĆR všech kategorií. Současně s tím se budou konat i kvalifikační závody pro účast na Mistrovství světa juniorů – o účast bude usilovat i naše čtyřka juniorů.