O veslování

Co že je to ono veslování?

Veslování je vodní sport s bohatou historií, který se za celou tu dlouhou dobu velmi vyvíjel, ačkoli to, že veslaři prostě "couvají" mu zůstalo (neptejte se proč veslaři couvají, prostě to tak je a smiřte se s tím). Už dlouho není veslování onen obrázek veslařů spoutaných v řetězech a veslujících do rytmu bubeníka. Už to nejsou ani někdejší nemotorné a těžce ovladatelné lodě. Veslování v dnešní době je sport elegantní a svým způsobem vznešený, sport na úzkých a rychlých lodích, sport tělesně a duševně velmi náročný. Veslování je sport, který buduje silný charakter a správně tvaruje postavu. Je to sport, kterému se doposud vyhýbají jakékoliv dopingové aféry, sport, ve kterém téměř nelze podvádět, sport čestný, ve kterém víc než jinde platí, že každý svého štěstí strůjcem.

Co že mi veslování může nabídnout?

Jak už bylo popsáno výš, veslování, a hlavně dobrý kolektiv veslařů, napomáhá budování správných společenských návyků, jako mnohé sporty posiluje vůli a výhodou veslování je, že zapojuje a posiluje mnoho různých svalových skupin souběžně a vyrovnaně, takže celá svalová soustava zůstává v rovnováze, od čehož se pak odvíjí pohoda duševní.

Jaké veslování existuje a co je u nás?

Veslování se ve své podstatě dělí na dva typy - veslování párové a veslování nepárové. Nelze jednoznačně říct, které je lepší, jednodušší nebo výhodnější. Každý máme předpoklady pro něco jiného, někdo má předpoklady držet v každé ruce jedno veslo, jinému naopak pasuje, když drží jen jedno veslo oběma rukama. Na našem klubu jsou široké možnosti jak ve veslování párovém, tak nepárovém, takže každý si opravdu přijde na své.

Na čem se jezdí?

Ve veslování není jednotný název pro loď. Nedá se jako v kanoistice říct, že se jezdí na kanoích nebo kajacích. Vesluje se na lodích, které mají podle počtu veslařů a vesel svůj název. Pro představu se podívejme na několik příkladů.

A jak je to s věkem?

Vítáni jste v každém věku. Do nejmladší kategorie, mladších žáku, nastoupí veslař po dovršení jedenáctého roku života. Předtím je v takzvané přípravce, kde se mu kolektiv trenérů vynasnaží dát co nejvíce základních poznatků o pohybech ve veslování, znalostech a terminologii veslování. Ve třináctém a čtrnáctém roce pak veslař přestoupí do kategorie starších žáků, následuje kategorie dorostenců (15 a 16 let), juniorů (17 a 18) a seniorů (>18).

Co kromě veslování u nás najdete?

Máme široké sportovní zázemí. Na loděnici máme posilovnu, veslařské trenažery, cyklistický rotoped, veslařský bazén, za loděnicí zrekonstruované fotbalové hřiště, každou zimu zimní soustředění na běžkách a po celý rok nespočet akcí jak v klubovně na loděnici, tak v terénu. Určitě u nás najdete také skvělý, téměř rodinný kolektiv.

Takže?

Ať už chlapec nebo dívka, loděnice je Vám vždy otevřena! Každý den od čtyř do šesti na loděnici vždy najdete někoho, kdo vám ochotně podá odpovědi na jakékoliv vaše otázky. Pro bližší informace se zkuste mrknout do kontaktů. Věříme, že pro Vás bude veslování tím pravým sportem. Těšíme se na Vaši návštěvu!